Alicja Buławka-Fankidejska
Alicja Buławka-Fankidejska
Wydział: Rzeźba i Intermedia
Alicja Buławka-Fankidejska
„Zajmuję się ceramiką artystyczną, rzeźbą i rysunkiem. Ulubionym obszarem moich działań są alternatywne metody wypalania ceramiki. Ważne jest dla mnie, by prostotę i dynamikę formy ceramicznej podkreślało i uzupełniało potraktowanie powierzchni płaszczyzn. Cenny jest każdy delikatny ślad pozostawiony przez narzędzie, które na przykład ugniatało wierzchnią warstwę gliny i ostatecznie nadało poler pomagający formie „łapać światło”. Alternatywne techniki wypału dają intrygujące możliwości „rozmalowania” ceramiki jak obrazu. Wibrujące plamy kolorów w przeróżnych kształtach znajdują dla siebie odpowiednie miejsce. Kontrastowe znaki dymne wnikają w strukturę gliny, wzbogacając ją o dodatkową planowość i głębię. Zaburzają oś symetrii form i wprowadzają niepokój. Lubię, kiedy ukształtowane formy dopełnione są zapisem niczym już nietłamszonej walki materiału z żywiołem ognia – same piszą swoją opowieść.”
(ur. 17 lutego 1983 roku w Starogardzie Gdańskim)
Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2010 roku, aneks Ceramika Artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Od 2013 roku asystent w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2022 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.
Zajmuje się głównie ceramiką artystyczną, porusza się w alternatywnych metodach wypalania ceramiki (piece gazowe własnej konstrukcji). Fascynuje ją eksperymentatorskie podejście do działań twórczych związanych z ceramiką. Wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku organizuje i prowadzi plener "Ceramika alternatywnie".
Jest laureatką m.in.: wyróżnienia (2013) i Nagrody Głównej – Award of Excellence za pracę ceramiczną „Into the Wild” w Cluj International Ceramics Biennale, Museum of Art, Cluj – Napoca, Rumunia w 2015 roku; brała udział w wystawie pokonkursowej „Best 2015” w Galerii Gallatea w Bukareszcie; laureatka Nagrody Rektora ASP w Gdańsku w 2015, 21, 22 roku. Prezentowała swoje obiekty ceramiczne na 8 wystawach indywidualnych (Polska, Dania).
Brała udział w wielu projektach i wystawach zbiorowych m.in.:
- Gdańskim Biennale Sztuki (2017, 2020)
- Triennale Ceramiki w Bolesławcu (2018)
- „Ceramique 45”, Chateau de Saint Jean le Blanc we Francji (2019)
- Ogólnopolskim Przeglądzie Rzeźby Ceramicznej Wl4 w Gdańsku (2019)
- Concurs de Ceramica de l’Alcora w Hiszpanii (2019)
- 3rd Latvia Ceramics Biennale. Martinsons Award, Mark Rothko Art Centre, Daugavpils, Łotwa (2021)
- 13 Festiwalu Wysokich Temperatur, Wrocław, Polska (2021)
- International Ceramics Symposium Olomouc, Czechy (2021)
- International Ceramic Exhibition „Keramika – Ceramika” Olomouc, Czechy (2021)
- „Keramika Femina” Galeria Uniwersytecka, Cieszyn, Polska (2022)
- uczestniczka 10th International Ceramic Art Symposium „Ceramic Laboratory”, Latvian Centre for Contemporary Ceramics, Mark Rothko Art Centre, Łotwa (2022), wystawy „Ceramic Laboratory”, 4Metry Glass Gallery, Daugavpils (2022), oraz wystawy zamykającej sympozjum „Ceramic Laboratory”, Mark Rothko Art Centre, Daugavpils (2022)
- wystawie zbiorowej polskich artystów pracujących z tworzywem ceramicznym „The Matter of Space”, Mark Rothko Art Centre, Łotwa (2022)
- rezydencji artystycznej w Guldagergaard International Ceramic Research Center, Dania (2022);
- International Exhibition „Para Bellum”, Wl4 Art Space, Gdańsk, Polska (2023)
- „Ceramika_Ta”, Fine Art Gallery, Wrocław, Polska (2023)
- „Fenotyp rzeźby” I homage to Sławoj Ostrowski, Zbrojownia Sztuki, Gdańsk, Polska (2023)
- pokaz fireshow „Fire from the Baltic Sea”, 14 Festiwal Wysokich Temperatur, ASP Wrocław (2023)
- „Alternatively ceramics” International Ceramic Symposium Exhibition, Bydgoskie Centrum Sztuki (2023)
Prace w kolekcji Museum of Art Cluj-Napoca, Rumunia, Mark Rothko Art Centre and Latvian Centre for Contemporary Ceramics, Daugavpils, Łotwa, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w kolekcjach prywatnych.
Brała udział w projekcie „Organizacja, przygotowanie i przeprowadzenie projektu nadania dekoracji artystycznych zespołowi elewacji kamienic w obszarze Głównego Miasta w Gdańsku”, realizacja obiektów ceramicznych i aluminiowych na elewacjach kamienic na ul. Ogarnej, Szerokiej, Rybackie Pobrzeże oraz na ul. Świętojańskiej w Gdańsku (2014-18).
[2023]