Splendor Gedanensis dla Macieja Salamona i Adama Witkowskiego!
Wydział: Rzeźba i Intermedia
Splendor Gedanensis dla Macieja Salamona i Adama Witkowskiego!
Tuż przed weekendem podczas uroczystej gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostały przyznane i wręczone Nagrody Splendor Gedanensis za rok 2023. Wśród nagrodzonych znalazł się zespół NAGROBKI, tworzony przez wykładowców gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych: Macieja Salamona i Adama Witkowskiego! Artyści zostali nagrodzeni za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.”
Serdecznie gratulujemy!!!
Nagroda Splendor Gedanensis – pomysł nagradzania gdańskich twórców kultury wywodzi się jeszcze z lat 70-tych poprzedniego stulecia, ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska ogłoszono w roku 1973. Przyznawana jest rokrocznie, od roku 2004 nosi nazwę Splendor Gedanensis. Otrzymuje ją osoba fizyczna lub nieformalna grupa twórcza, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.
Laureatów tegorocznej nagrody wybrała kapituła pod przewodnictwem Andrzeja Stelmasiewicza, w której skład wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciele prezydenta Gdańska, ubiegłoroczni laureaci nagrody oraz przedstawiciele gdańskich mediów.
Zespół Nagrobki
Zespół Nagrobki to ściślej Maciej Salamon (gitara, wokal) i Adam Witkowski (perkusja, wokal) – nagrodzeni za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obaj muzycy ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, są wykładowcami akademickimi i realizują się twórczo. Pierwszy jest grafikiem i ilustratorem, drugi artystą wizualnym. Swoją muzykę nazywają nekropolo, co oznacza autorską mieszankę gitarowego noizu, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Teksty ich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Muzycy w studio często są wspierani przez Ola Walickiego, Mikołaja Trzaskę, Tomasza Ziętka i Michała Skroka. Zagrali ok. trzystu koncertów w kraju i za granicą, m.in. podczas festiwali: Opener, OFF, Unsound, Springbreak, Tauron Nowa Muzyka. Wydali pięć płyt studyjnych i koncertowych oraz trzy limitowane wydawnictw z muzyką teatralną. Od 2020 roku zespół intensywnie pracuje na rzecz teatru, kooperując z reżyserem Marcinem Liberem. 29 sierpnia 2023 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, do którego Nagrobki wykonują muzykę na żywo.
Nagrody Splendor Gedanensis za 2023 r. otrzymali również:
Marcin Grulkowski za przełożenie i naukowe opracowanie publikacji "Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej" inicjującej nową serię wydawniczą Muzeum Gdańska "Źródła do dziejów Gdańska".
Jerzy Snakowski za reżyserię spektaklu operetkowego "Księżniczka Czardasza" Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, popularyzację teatru muzycznego – opery, baletu, musicalu, operetki oraz za cykl audycji muzycznych Opera? Si!
Prezydent Gdańska przyznała na wniosek Kapituły Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Stefana Chwina, za całokształt twórczości beletrystycznej i eseistycznej od "Hanemanna" po "Wolność pisaną po Jałcie".
Gratulujemy!!!
Źródło – przejdź na stronę