Prof. Anna Królikiewicz i dr hab. Bogna Burska z nominacją do Splendor Gedanensis!
Anna Królikiewicz and Bogna Burska with nominations to Splendor Gedanensis Award
fot. Rafał Wojczal, grafika Katarzyna Łygońska
Wydział: Malarstwo, Rzeźba i Intermedia
Prof. Anna Królikiewicz i dr hab. Bogna Burska z nominacją do Splendor Gedanensis!
Anna Królikiewicz and Bogna Burska with nominations to Splendor Gedanensis Award
Wykładowczynie ASP w Gdańsku, Prof. Anna Królikiewicz i prof. ASP dr hab. Bogna Burska, zostały nominowane do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”!
Cieszymy się bardzo i gratulujemy!!!
Laureatów 48. edycji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" poznamy już 15 marca. Z 27 osób zgłoszonych do nagrody na krótkiej liście znalazło się 10 nazwisk. Wśród nich są prof. Anna Królikiewicz (Wydział Malarstwa) i prof. ASP dr hab. Bogna Burska (Wydział Rzeźby i Intermediów).
Prof. Anna Królikiewicz, absolwentka Wydział Malarstwa ASP Gdańsk, od 2018 roku ma tytuł profesora, prowadzi na ASP Czwartą Pracownię Rysunku. Oddana rysunkowi i instalacji, także pisze i bywa publikowana. Autorka, redaktorka naukowa i współwydawczyni monografii „Międzyjęzyk” opisującej wątek użycia pokarmu jako medium w sztuce współczesnej. Od 10 lat pracuje z jedzeniem, jako materiałem malarskim, rzeźbiarskim, językiem kultury i wspólnoty. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Jorku, Istambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, Pradze, w opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, refektarzu Zakonu Kartuzów, oliwskim lesie, pustym mieszkaniu na krakowskim Salwatorze, scenie niemieckiego teatru i w warszawskiej Zachęcie.
Nominowana za udział w wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”, której organizatorem jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Wystawa opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych. Wystawa prezentuje dzieła blisko stu artystów z pola sztuk wizualnych i można ją oglądać do 24 kwietnia.
Prof. ASP dr hab. Bogna Burska
Bogna Burska, malarka, fotografka, autorka instalacji, wideo i realizacji przestrzennych. W 2001 roku uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza w warszawskiej ASP. Zajmuje się problemami rodzącej się agresji, przemocy, traumy, bólu i cierpienia. Często pojawiającym się w jej pracach motywem jest krew – czerwone obrazy czy zalane farbą w krwistym kolorze instalacje. Burska zestawia z sobą to, co piękne, z tym, co powszechnie uważane za brzydkie, odrażające, odrzucane. Jej twórczość bywa czasem określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną.
Nominowana za „Krew i Cukier” w galerii TRAFO w Szczecinie, wystawę przygotowaną we współpracy z Gdańską Galerią Miejską. W abstrakcyjnych, poetyckich obrazach, artystka pozostaje w kręgu organicznej problematyki, pokazując prace, w których dominantą estetyczną jest czerwień krwi i róż ciała. Artystka w TRAFO sięga też po inne media: tkaninę, grafikę według wymyślonej przez siebie techniki cukrografii, a całość prac z różnych okresów i wielu mediów składa się w wielopoziomową opowieść wizualną. Wystawa stanowiła podsumowanie dotychczasowej twórczości artystki.
Źródło informacji: organizator / Klub Żak