Obrazy Ewy Juszkiewicz sprzedane za 2 mln
A paintings by Ewa Juszkiewicz sold for 2 million
Wydział: Malarstwo
Obrazy Ewy Juszkiewicz sprzedane za 2 mln
A paintings by Ewa Juszkiewicz sold for 2 million
14 października w trakcie prestiżowej aukcji Sotheby’s, Contemporary Art Evening Auction, praca Ewy Juszkiewicz osiągnęła imponującą kwotę sprzedaży. Obraz „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” z 2013 został sprzedany za 352 800 funtów, choć estymacja wynosiła zaledwie 30-40 tys. funtów. Praca absolwentki Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP osiągnęła sumę ponad dziesięciokrotnie większą niż przewidywano, co w przeliczeniu daje imponujący wynik niemal 2 mln złotych. Ale to nie wszystko! Dwa dni później, 16 października, na aukcji londyńskiego domu aukcyjnego Christie’s sprzedano kolejny obraz Juszkiewicz za zawrotną kwotę 437 500 funtów, choć estymacja wynosiła 25-35 tys. funtów!
Jedyne i wciąż dostępne na rynku aukcyjnym prace Juszkiewicz (w tym m.in. “Maria…” i „Grove”) pochodzą z czasów współpracy z warszawską galerią lokal_30. Aktualnie polską artystkę reprezentuje Gagosian, największa galeria sztuki na świecie z 19 przestrzeniami wystawienniczymi zlokalizowanymi w miastach takich jak Nowy Jork, Paryż, Londyn, czy Rzym. Najnowsze obrazy Juszkiewicz można na ten moment kupić na dwa sposoby – w galerii Almine Reich albo w galerii Gagosian.
Ewa Juszkiewicz (ur. 1984) – malarka, urodzona w 1984 roku, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktorat obroniła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej twórczości Juszkiewicz zajmuje się przede wszystkim portretami kobiet, nawiązując przy tym do nowożytnych dzieł malarskich. Oprócz tropów wizualnych, autorka pozostawia również wskazówki w samych tytułach, odsyłając bezpośrednio do reinterpretowanego malarza. „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” polska artystka przywołuje Johannesa Corneliusza Versproncka i jego pochodzące z XVII wieku dzieło “Portrait of Maria van Strijp”. Podobną praktykę stosuje również w innych pracach, choćby w „Untitled (after Elisabeth Vigée Le Brun)”, czy „Untitled (after Joseph Karl Stieler)”. Juszkiewicz nie tyle naśladuje wspomnianych autorów, co gra z tradycyjnymi sposobami przedstawienia kobiecości za pomocą twarzy – zniekształconej, ukrytej pod bukietem kwiatów, schowanej za maską lub kawałkiem materiału. Przy użyciu abstrakcyjnych form stawia pytania o kanon piękna, granice brzydoty, czy uprzedmiotowienie poprzez obraz.
Ewy Juszkiewicz
„Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” (2013)
olej na płótnie
130x100 cm
Pochodzenie: prywatna kolekcja
Lokal_30, Warszawa
Ewa Juszkiewicz
„Grove” (2014)
olej na płótnie
100 x 80cm
Pochodzenie: prywatna kolekcja
Lokal_30, Warszawa