Z cyklu pedagodzy i pedagożki: Piotr Wyrzykowski
Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Przestrzeń: Galeria Katedra
Data: 27/03–12/04
Wydział: Malarstwo
Z cyklu pedagodzy i pedagożki: Piotr Wyrzykowski
W kolejnej prezentacji z cyklu pedagodzy i pedagożki w Galerii Katedra na Wydziale Malarstwa zobaczycie pracę Piotra Wyrzykowskiego.
Wystawa czynna w dniach: 27.03.2024 – 12.04.2024
Kuratorką ekspozycji w Galerii Katedra jest dr Magdalena Pela.
Piotr Wyrzykowski alias Peter Style ur. 1968 w Gdańsku, artysta, performer, scenograf. Dyplom w Pracowni Intermedialnej „Pi” prof. Witosława Czerwonki, ASP Gdańsk gdzie aktualnie pracuje jako wykładowca na Wydziale Malarstwa. Jest twórcą aplikacji mobilnych, wideo, performensów multimedialnych, instalacji interaktywnych, projektów internetowych, działań w przestrzeni publicznej. Debiutował jako performer w 1990, (Galeria Wyspa) współtworząc duet Ziemia Mindel – Wurm. (z M. Rogulski). W latach 90. aktywnie uczestniczył w gdańskim środowisku artystycznym, angażując się w działania współtworzące Nową Szkołę Gdańską. Był członkiem Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Społecznych prowadzącego galerię C-14, współtworzył Fundację Otwarte Atelier (aktualnie CSW Łaźnia), był wiceprezesem Fundacji Wyspa Progress. Współpracował z Fundacją Sfinks tworząc jedne z pierwszych w Polsce wizualizacji na żywo do muzyki. Jego aktualna aktywność z wykorzystaniem najnowszych technologii do kreowania globalnych partycypacyjnych performance jest rozwinięciem indywidualnych wystąpień z lat 90-tych.
Współzałożyciel i dyrektor artystyczny grupy C.U.K.T. (Centralny Urząd Kultury Technicznej), wykorzystującej prekursorsko zasięg Internetu do działań artystycznych (Kampania Prezydencka Wiktorii Cukt, 2001). Jest autorem pionierskiej polskiej pracy internetowej (44, 1999) opartej na poczcie królów polskich Matejki.
Praca wideo („Beta Nassau” 1993) znajduje się w kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Praca wideo („Atomic Love”, 2006) znajduje się w kolekcji Musée National d’Art Moderne Centre Georges Pompidou w Paryżu. Jego prace znajdują się również w kolekcjach i archiwach MSN w Warszawie, Muzeum Nowoczesnym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, NOMUS w Gdańsku, CSW Zamek i prywatnej kolekcji Pinchuk Center w Kijowie.