Z cyklu pedagodzy i pedagożki: Maciej Śmietański
Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Przestrzeń: Galeria Katedra
Data: 18/05–5/06
Wydział: Malarstwo
Z cyklu pedagodzy i pedagożki: Maciej Śmietański
Nowa prezentacja w Galerii Katedra na Wydziale Malarstwa, a w niej twórczość Macieja Śmietańskiego!
Kuratorką wystaw w Galerii Katedra jest Magdalena Pela.
@galeria_katedra
Wystawa czynna: 18.05.2024-05.06.2024
Galeria Katedra, Wydział Malarstwa | ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6
Maciej Śmietański
Chirurg, artysta i performer; prof. dr hab. med. w dziedzinie medycyny założyciel Sekcji Leczenia Przepuklin TChP, organizator polskiej szkoły leczenia przepuklin, lider misji humanitarnych w Afryce i Azji, współzałożyciel Ukraińskiego Towarzystwa Przepuklinowego (dwukrotny Doctor Honoris Causa). W codziennej praktyce zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną złożonych defektów przedniej ściany brzucha, operuje w szpitalu Swissmed w Gdańsku. Wykładowca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W dziedzinie sztuki ukończył Wydział Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP w pracowni Grzegorza Klamana. Wykładowca anatomii na ASP w Gdańsku. Członek Rady Programowej Fundacji Wyspa Progres, członek grupy artystycznej SMRk+, współtwórca projektu LABOARTORIUM, twórca kolekcji sztuki ALGA członek grupy artystycznej RAISE.
Swoją działalność artystyczną rozpoczynał od projektów na styku sztuki i medycyny, akcji BĄDŹ ŚWIADOMYM DAWCĄ NARZĄDÓW analizującą etyczne aspekty transplantacji (wraz z Jackiem Kornackim), włączając swoją wiedzę i doświadczenie jako chirurg.
W twórczości ostatnich lat skupiał się na problemach społeczeństwa polskiego w okresie po transformacji ustrojowej. W wystawach Msza za Miasto Arras, Chwalebny Owoc Kraju i bio-artowskich Pasożytach podkreśla rozwarstwienie społeczne i utratę misji przez inteligencję, która nie znajduje roli we współczesnym świecie dopuszczając pauperyzację kultury i zubożenie intelektualne środowisk naukowych.
W pracach wykorzystuje narzędzia nauki i medycyny do analiz stojących u podstaw projektu. W projektach tworzących wystawy Bogowie, Czwarta Fala i Wojna przedstawia krytyczny obraz dzisiejszej Polski jako kraju braku zrozumienia zachodzących przemian i cofającego się cywilizacyjnie we współczesnej Europie, zdominowanej na archaicznym wzorcu- patriotyzmie narodowo-chrześcijańskim.
Do problemów nauki, która wyprzedza rozważania etyczne powrócił w wystawie Knock-out Exile (2023), reakcji na rozpoczęcie ery przeszczepów ksenogenicznych, a więc wtórnego upodmiotowienia zwierząt dla korzyści człowieka.
Od roku 2021 współtwórca projektu METAMISTIC wraz z Jackiem Kornackim, z którym współpracuje od roku 1996 w licznych projektach artystycznych i społecznych tworząc grupę artystyczną RAISE.
Opis prac:
Złoty wiek jest teraz. Ale to WY jesteście w stanie za swoje przekonania ukamieniować własne córki. MY przelejemy swoją krew, żeby obronić swoje wartości. Wy możecie nas bić i zabijać, my rozłożymy drut kolczasty i zamkniemy was w obozach. Mienimy się dlatego humanistami. Ale tak naprawdę jesteście/jesteśmy narzędziami w rękach dwóch nieistniejących, starożytnych brodatych i okrutnych bogów tworzących własne utopie organizacji naszego/waszego życia i społeczeństwa. Och idioci.