Wystawa Wydziału Wzornictwa. Dyplomy 2020 – 2023. Kolekcja idei
Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Przestrzeń: Duża Aula
Data: 1–24/03
Wydział: Wzornictwo
Wystawa Wydziału Wzornictwa. Dyplomy 2020 – 2023. Kolekcja idei
wernisaż: 01.03.2024, godz. 14:00
finisaż: 22.03.2024, godz. 16:00
wystawa czynna: 1.03.2024 – 24.03.2024
miejsce: Duża Aula
Jest to kolejna odsłona owoców studiowania – prac dyplomowych, wieńczących studia licencjackie i magisterskie. Wpisuje się w kiełkujący cykl wystawienniczy o charakterze prezentacyjno-archiwizującym: Zbiory 1964 – 2021 w Muzeum Miasta Gdyni, 734 Dyplomy w ASP w Gdańsku, Dyplomy w Galerii Schody WFP.
Te dwa aspekty przenikają się i są niezbędne dla odpowiedzialnego propagowania wzornictwa. Ważne, by mieć świadomość przeszłości, bo tylko wówczas przy kreowaniu przyszłości szanse na unikanie wtórności będą wzrastały.
Tym razem wybór padł na trzy ostatnie lata i zaprezentowane na wystawie prace młodych adeptów projektowania uzupełnią rosnące archiwum dyplomów wzorniczych, powstałych w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a wcześniej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Aktualni absolwenci mogą legitymować się dyplomem obronionym na niedawno wydzielonym w strukturze Uczelni Wydziale Wzornictwa.
Zaprezentowane projekty powstały w siedmiu pracowniach: Projektowania Architektury Okrętów, Designu Eksperymentalnego, Projektowania Komunikacji Wizualnej, Projektowania Mebla Seryjnego, Projektowania Produktu, Projektowania Społecznego, Projektowania Wieloaspektowego. Każda z pracowni ma swoją specyfikę wynikającą z obszaru tematycznego i metodyki projektowej. Dzięki tej różnorodności dyplomanci mogą w projektach skutecznie materializować istotne dla nich idee – począwszy od ponadczasowych idei-wartości, a skończywszy na ideach-modach, typowych dla teraźniejszości. Powstała z tego swoista kolekcja idei ujętych w tematy związane z szeroko rozumianymi – dobrostanem, komfortem, emocjami, bezpieczeństwem, komunikacją i nowymi technologiami.
Prace dyplomowe młodych projektantów odzwierciedlają ich wrażliwość na potrzeby otaczającego świata – osób starszych, dzieci, zwierząt. Autorzy prac zwracają uwagę na trudne, nieoczywiste tematy, takie jak edukacja seksualna, zdrowie psychiczne, agresja wobec kobiet, bolączki systemu opieki zdrowotnej.
Serdecznie dziękuję kuratorce wystawy Pani dr Annie Wachowicz za projekt i koordynację całego przedsięwzięcia, Pani mgr Agacie Dojlitko za spójny projekt plansz dyplomowych i flag, a Panu dr. Pawłowi Gełeszowi za koncepcję wystawy. Podziękowania należą się również wszystkim dyplomantom i prowadzącym pracowanie za udostępnienie prac.
Życzę Państwu dobrego odbioru wystawy, zgłębienia tematów poruszających młodych projektantów i – przez pryzmat ich projektów – pozytywnego spojrzenia w nadchodzącą przyszłość.
Dziekan Wydziału Wzornictwa
dr Jakub Gołębiewski
Wydarzenia na fb – przejdź do strony