Welcome. Wystawa fotografii. Grzegorz Protasiuk

Welcome. Wystawa fotografii. Grzegorz Protasiuk

Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6

Przestrzeń: Galeria na Chlebnickiej

Data: 8–18/05/2023

Wydział: Grafika

Welcome. Wystawa fotografii. Grzegorz Protasiuk

wernisaż: 09.05.2023, godz. 15.00
wystawa czynna: 08.05-18.05.2023
miejsce: Galeria Grafika, ul. Chlebnicka 13/16, Gdańsk

 

Z każdym dniem przestrzeń naszych poglądów, preferencji i prywatności się kurczy. – Jest poddawana ciągłym atakom polityki, marketingu i mody. Na wsi czy w metropolii, dopada nas nachalna informacja, mocno lukrowana rzekomymi potrzebami i naszym dobrem. – Od tego „szczęścia” nie ma ucieczki, drogi ewakuacji nie przewidziano.

Wrzask informacyjny rzekomo oświeconych, od świtu kształtuje postawy społeczne i relacje między nami. – Już nie trzeba mieć szacunku dla wiedzy i umiejętności. Nie trzeba dociekać prawdy. Wystarczy być głośny i pozbawiony skrupułów. Być zdeterminowany do postawienia na swoim.

A rzeczywistość? Wiadomo, przecież nigdzie nie jest fotogeniczna, przebojowa czy błyskotliwa. Nie przebija się na czołówki gazet, telewizyjnego prime time czy do Internetu. Jak wielu z nas, staram się ufać rzeczywistości, być spolegliwy i niczym jej nie prowokuję ;-). Jednak, od lat, szczególnie mnie uwiera nasza rzeczywistość. Tak, ta skrojona przez kolejnych „władców” dla kolejnych „tutejszych”. Obserwuję, że nadal jest niewyspana, zmęczona i lękliwa. – Coraz częściej pozwalam sobie na przypuszczenie, że – jak od czasów Kronik Jana Długosza – nadal tkwimy w rzeczywistości doktrynowanej chciwością i zabobonami... a publikujemy (w końcu po to są media społecznościowe i tyle innych możliwości) tylko „ładne widokówki” z naszej rzeczywistości.

Prof. ASP, dr hab. Grzegorz Protasiuk

 

Wydarzenie FB – przejdź na stronę