Krzysztof Bil SYMETRIE
Data: 16/02/2023
Wydział: Malarstwo
Krzysztof Bil SYMETRIE
wernisaż: 16.02.2023, godz. 19:00
miejsce: Galeria w Ruchu, Stocznia Cesarska
kuratorzy: Przemysław Łopaciński, Filip Ignatowicz
Bohaterem nadchodzącej wystawy w Galerii w Ruchu będzie niedawny absolwent Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP, Pan Krzysztof Bil, który zaprezentuje nam dyptyk filmowy wykonany podczas studiów w Pracowni Podstaw Filmu prowadzonej przez dra Filipa Ignatowicza.
SYMETRIE to dwuczęściowy utwór found-footage wykorzystujący dwa materiały źródłowe: fragment z filmu „Baraka” (1992) przedstawiający rytualny taniec rodzimej ludności z wyspy Bali oraz zapis koncertu grupy gospelowej Sunday Service Choir (2019). Zawłaszczone materiały zredefiniowano za pomocą prostego zabiegu – podmiany ścieżek dźwiękowych, a następnie permutacji warstwy video pod nową ścieżkę audio. W efekcie otrzymano dwa nowe, wzajemnie związane klipy: przedstawicieli indonezyjskiego hinduizmu celebrujących utwór „Alleluja” i członków chrześcijańskiego chóru performujących w rytmie tradycyjnego tańca Kecak.
Praca mówi o wspólnej dla ludzi realizacji duchowości poprzez taniec i śpiew niezależnie od czasu i miejsca. Materiały źródłowe nie zostały wybrane przypadkowo, teza o głębokim podobieństwie odnosząca się do zróżnicowanego kulturowo gatunku ludzkiego może zostać dobitnie udowodniona przez porównanie skrajnych przypadków. Balijska kultura pierwotna performująca rytualny taniec i współczesny amerykański zespół gospelowy prowadzony przez rapera Kanyego Westa dzieli nie tylko odległość, również czas, dynamika i złożoność procesu dojrzewania tych kultur.
Podczas gdy potrafimy użyć wielu kategorii kulturowych i ekonomicznych, by odróżniać się między sobą, naturalność spektakli w akompaniamencie podmienionych ścieżek dźwiękowych udowadnia symetryczny sposób realizacji potrzeb kultowych niezależnie od genezy i ścieżki ewolucji kultur.
KRZYSZTOF BIL – absolwent ASP w Gdańsku na kierunku Malarstwo, specjalność Sztuka w Przestrzeni Publicznej, rozwijający równolegle swoje zainteresowania na polu architektury. Jako stypendysta studiował również na Accademia di Belle Arti di Roma i Complutense Universidad de Madrid, uczestnik Salzburg Summer Academy 2021.
Zajmuje się przestrzenią zbudowaną, w krajobrazie miejskim poszukuje informacji: znaków i sygnałów będących ilustracją procesów kształtujących otoczenie. Fenomeny pejzażu kulturowego traktuje jako źródło wiedzy lub, co najmniej, dobry powód do snucia hipotez i budowania z fragmentów rzeczywistości perswazyjnej opowieści o niej.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenie na fb – przejdź do strony