Wystawa malarstwa Wojciecha Fangora, Obrazy Muzyczne

Wystawa malarstwa Wojciecha Fangora, Obrazy Muzyczne

Data: 10/11/2022

Wydział: Malarstwo

Wystawa malarstwa Wojciecha Fangora, Obrazy Muzyczne

data wydarzenia: 10.11.2022, godz. 18:00 
godz. 19:00 koncert muzyki symfonicznej.
miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Ołowianka 1
 
Na wystawę wstęp wolny, na koncert należy zakupić bilety wstępu.

 

Wystawa malarstwa Wojciecha Fangora „Obrazy Muzyczne” jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Wojciecha Fangora, została przygotowana z okazji koncertu poświęconego pamięci artysty.

Prezentowane na wystawie prace łączy motyw muzyczny – wszystkie zawierają jakieś mniej lub bardziej oczywiste odniesienia do muzyki. W pierwszym rzędzie pojawia się fortepian – jego matka była zawodową pianistką. Instrumenty towarzyszyły Fangorowi od dzieciństwa i zapładniały jego multimedialną wyobraźnię, stając się grającymi rzeźbami. Oddawał je później napłótnie, balansując na granicach widzialności i słyszal-
ności, szukał własnej drogi do zrozumienia tajemnicy, esencji namacalnego stawania się dźwięku. Jak namalować muzykę, jak wyrazić dźwięk kolorem, kształtem, fakturą, milczeniem, to były ważne, pytania, które wpłynęły na kształt jego twórczości. Sztuka patrzenia przeplatała się ze sztuką słuchania, eksperyment muzyczny znajdował wyraz w nowatorskim ujęciu wizualnym, takim jak wieloperspektywiczna wiwisekcja fortepianu zaproponowana w obrazie Bosendorfer (1998).
Poza twórczością malarską, muzyka, obok astronomii, stała się jedną z dwóch najważniejszych życiowych pasji Fangora. Choć, jak przyznawał, nienawidził lekcji gry na pianinie, które musiał brać w młodości, i dopiero w latach 1990, na emeryturze, w Santa Fe, powrócił do nauki instrumentu.

Wystawa zwiera również mało znane prace artysty, w tym takie, które nie były dotychczas w Polsce prezentowane. Oprócz obrazów, na wystawie zaprezentowane zostaną rysunki Wojciecha Fangora. Prezentacja towarzyszy koncertowi symfonicznemu pod batutą Jerzego Maksymiuka, w którym zostaną zaprezentowane utwory następujących kompozytorów: A.Copland, S.Barber, J.Maksymiuk, A.Dzieżyk, G.Ph.Telemann,
W.Kilar. W programie koncertu znalazło się światowe prawykonanie dwóch utworów skomponowanych przez Jerzego Maksymiukuka na 100-lecie urodzin Wojciecha Fangora, Passacaglia hommage á Fangor na 2 flety i orkiestrę i Koncert na flet, organy i orkiestrę.