Tajemniczy Nieznajomi, Szaleni Przyjaciele – Podejrzana sympatia!

Tajemniczy Nieznajomi, Szaleni Przyjaciele – Podejrzana sympatia!

Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6

Przestrzeń: Duża Aula

Data: 20–29/05/2022

Wydział: Grafika

Tajemniczy Nieznajomi, Szaleni Przyjaciele – Podejrzana sympatia!

Prezentacja prac twórców związanych z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w przestrzeni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

wernisaż: 20.05.2022, godz. 19:00

miejsce: Duża Aula Wielkiej Zbrojowni

 

Kuratorzy: dr Bartłomiej Chwilczyński i dr Łukasz Butowski

Wydarzenie na fb – przejdź do strony

 

Pomysł wystawy zrodził się jeszcze w czasach przedpandemicznych, w oddalonej o 1227km od Gdańska, nieco mniej od Krakowa, tajemniczej i znanej tylko nielicznym czytelnikom tego tekstu, sympatycznej spelunie w mieście Belgrad. Fakt, iż tam właśnie pomysł ten zaczął kiełkować, nadaje przedsięwzięciu proweniencje międzynarodowe, a zważywszy na stan świadomości pomysłodawców w owej chwili, może wręcz międzyplanetarne bądź intergalaktyczne.

Termin wystawy był wielokrotnie przesuwany przez niespokojne wiatry dziejów, a relacje koleżanek i kolegów z Akademii Sztuk Pięknych ulokowanych na dwóch krańcach mapy naszego pięknego kraju, dojrzewały w tym czasie niespiesznie. Trwało to na tyle długo, że mogę śmiało  stwierdzić, jest to najdłużej przygotowywana wystawa przy której dane mi było pracować. Tytułowi tajemniczy nieznajomi, zdążyli stać się znajomi na tyle, że ciężko sobie wyobrazić, że kiedyś nimi nie byli. W międzyczasie mieliśmy okazję wspólnie uczestniczyć w projektach, wyjazdach, wystawach i sympozjach inspirując się nawzajem i motywując do artystycznych działań. Najciekawszym aspektem wystawy jest dla mnie fakt, iż wybór prezentowanych prac, podyktowany był nie techniką, a najświeższymi poszukiwaniami zaproszonych twórców. Przyjęcie takiej formuły było poniekąd ryzykowne, nie mniej wydało nam się jedynym słusznym rozwiązaniem.

Wystawa ta, jest więc manifestacją artystycznej wolności i twórczej niezależności. Wyrosła na gruncie przyjaźni i niech stanie się jej hołdem!

Tak więc z szacunku, wdzięczności i nie ukrywanej, choć podejrzanej sympatii do szalonych przyjaciół z Gdańska, pragniemy Wam zaserwować to co mamy najlepsze! Živeli!

Bartłomiej Chwilczyński