Wystawa„Przebudzenie” Anny Głuchowskiej

Wystawa„Przebudzenie”  Anny Głuchowskiej

Data: 7/05–1/06/2021

Wystawa„Przebudzenie” Anny Głuchowskiej

wystawa czynna w dniach 7 maja – 1 czerwca 2021
miejsce: Galeria Peron, Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9

 

W dniach od 7 maja do 1 czerwca 2021 r. w Galerii Peron wystawa obrazów Anny Głuchowskiej powstałych w wyniku fascynacji światłem. Obserwacja otoczenia oraz konkretnych przedmiotów oświetlonych porannym słońcem była inspiracją stworzenia cyklu pt. Przebudzenie. Anna Głuchowska łączy w nich doświadczenie fotografowania z praktyką malarską. Wystawa Przebudzenie jest jej pierwszą wystawą malarską. Długi okres „dojrzewania” do tej wystawy spowodowany był tym, że fotografia stała się alternatywną pasją artystki, a jednocześnie była wstępnym szkicem, próbą wyszukiwania interesujących motywów, które można byłoby przenieść na płótno. Przyszedł jednak moment, kiedy w naturalny sposób te dwa media zaczęły się łączyć, przenikać, a nabyte doświadczenie w obu dziedzinach otworzyły możliwość na szersze spojrzenie artystyczne.

„W momencie przebudzenia, otwarcia oczu o poranku, w zależności czy jest to słoneczny czy pochmurny dzień, zupełnie inaczej odbieramy emocjonalnie otaczający nas świat. Za każdym razem widzimy inną scenerię i odczuwamy inny nastrój dzięki zmianom oświetlenia. Tytuł wystawy odnosi się do poszukiwania i próby malowania światła, które w przeróżny sposób układa się na przedmiotach, w zależności od intensywności padających promieni, jak również z jakiego źródła ono pochodzi. Większość prac była malowana przy sztucznym oświetleniu, ale kilka w naturalnym świetle dnia. Ponieważ od wielu lat zajmuję się fotografowaniem, podeszłam do malowania tego cyklu obrazów jakby przez fotograficzny pryzmat. Przez układ różnych płaszczyzn skupiłam się przede wszystkim na kompozycji i kolorze. Chciałam, aby cały cykl był w podobnym charakterze i nastroju”
------------------------------------

Anna Głuchowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła studia na Wydziale Pedagogicznym, kierunek: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w 2007 r. oraz Trójmiejską Szkołę Fotografii. Dyplom magisterski obroniła z grafiki użytkowej u prof. Zbigniewa Ostrogórskiego. Przez okres kilku lat była członkiem stowarzyszenia Promocji Artystów Era-Art w Gdyni oraz brała czynny udział w stowarzyszeniu Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej w Gdańsku. Wzięła udział w ponad dwudziestu zbiorowych wystawach fotograficznych, ale ma również na swoim koncie pięć wystaw indywidualnych.

 

https://www.facebook.com/events/564712504496771/?__mref=mb