Obiekt zamknięty to sztuka. Weź udział w konkursie Up-Cykle!
Obiekt zamknięty to sztuka. Weź udział w konkursie Up-Cykle!
Lampy z giętkich folii z ekranów LCD czy biodegradowalny znicz z łupin orzechów i twarogu, to projekty najwyżej ocenione przez jury w pierwszej edycji konkursu Up-Cykle. Druga edycja w delikatnie zmodyfikowanej i rozszerzonej wersji właśnie wystartowała. W tym roku zapraszamy do udziału wszystkich studentów i absolwentów kierunków artystycznych polskich szkół wyższych. Na zgłoszenia czekamy do 11 kwietnia.
Ideą konkursu Up-Cykle jest pochylenie się nad tematem nadprodukcji odpadów oraz wzmożonego konsumpcjonizmu. Idea upcyklingu zakłada wtórne wykorzystanie odpadów w procesie tworzenia produktów o wartości wyższej, niż ich części składowe. W efekcie nie tylko otrzymujemy przydatny przedmiot, ale przede wszystkim ograniczamy ilość odpadów trafiających na składowiska oraz zużycie surowców naturalnych wykorzystywanych do produkcji nowych urządzeń, co jest niezwykle istotne w dobie obserwowanych na coraz szerszą skalę zmian klimatu.
Razem z uczestnikami konkursu i partnerami merytorycznymi chcemy pochylić się i bardziej unaocznić problem nadprodukcji odpadów. Kupujemy i wyrzucamy produkty, które przeważnie nadają się jeszcze do ponownego użytku. Czemu? Bo koszty naprawy są często podobne do kosztów zakupu nowego produktu. U źródeł konkursu leżała chęć poszukiwania inspiracji i gotowych rozwiązań na ponowne wykorzystywanie przedmiotów. Dość nietypowe połączenie sztuki i odpadu ma jeszcze mocniej skupić uwagę na problemie, właśnie przez to z pozoru niemożliwe zestawienie. – mówi Oliwia Wołosiuk, sekretarz konkursu
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przy wsparciu merytorycznym Akademii Sztuk Pięknych
w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej już po raz drugi zdecydował się na organizację konkursu wychodząc z inicjatywą do studentów i absolwentów uczelni kierunków artystycznych z całej Polski.
W tym roku mamy do wyboru aż trzy kategorie, w których można zgłaszać swoje projekty: ekologiczne opakowanie, przedmioty codziennego użytku oraz architektura ogrodowa. Warunkiem udziału w konkursie jest skuteczne zaprezentowanie źródła pochodzenia zgłaszanego utworu. Powinien zostać stworzony w co najmniej 80% z surowca pochodzącego z odpadów lub przedmiotów nienadających się do codziennego użytkowania ze względu na stan techniczny lub utratę swojej pierwotnej użyteczności. Nadanie „nowego życia” jest więc najważniejszym z warunków udziału w konkursie.
– Ogromne ilości odpadów, które wytwarzamy, nadają się jeszcze do powtórnego przetworzenia. Także odpady poprodukcyjne to wspaniały punkt wyjścia dla wielu nieoczywistych być może rozwiązań. Warto je uwzględnić w procesie projektowania, a następnie wykorzystać podczas prototypowania. Wiemy, że projektanci to niezwykle kreatywni ludzie, którzy oczami wyobraźni widzą rozwiązania istotne z punktu widzenia ekologii i środowiska. Chcemy skorzystać z tego potencjału i z niecierpliwością czekamy na projekty, które będą inspiracją dla innych do zmiany myślenia o odpadach. – mówi Michał Dzioba, Prezes Zakładu Utylizacyjnego i członek komisji jury konkursu.
Konkurs Up-Cykle stawia w centrum uwagi ideę upcyklingu, a także przybliża, w wymiarze praktycznym, znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego. Zestawienie ze sobą dwóch pojęć, sztuki i odpadów, nierozerwalnie wiąże się z dziedzinami działalności ludzkiej i tylko pozornie wydaje się sobie zaprzeczać. „Piękno sztuki” i „brzydota śmieci” mogą się wspierać nawzajem w przyjętych definicjach i stwarzać nowe.
Z niecierpliwością czekamy na kreatywne pomysły wykorzystania niepotrzebnych materiałów, pokazujące, jak ponownie stają się użyteczne i piękne. Projekty będą oceniane przez znakomite grono. W jury zasiądą: Tomasz Rygalik – przewodniczący, Marta Hryc, Marta Karwacka, Michał Piernikowski oraz Michał Dzioba.
Projekty konkursowe w trzech kategoriach: ekologiczne opakowanie, przedmioty codziennego użytku oraz architektura ogrodowa, można zgłaszać do 11 kwietnia 2021 r. II etap konkursu, prototypowanie, do którego zaproszeni zostaną wybrani uczestnicy, zakończy się 31 czerwca br. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne granty finansowe, a najlepsze projekty zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju.
Szczegóły konkursu oraz zgłoszenia: http://www.zut.com.pl/upcykle.
Organizatorem Konkursu Up-Cykle jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Partnerzy merytoryczni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska.