JA / INNEGO
JA / INNEGO
Cykl działań: kwiecień – listopad 2021
miejsce: Galeria S, ul. Mickiewicza 121 w Toruniu
JA / INNEGO to nowy program kuratorski, który rozpocznie się w kwietniu 2021 i potrwa przez najbliższy rok. Będzie to cykl wydarzeń odbywających się w Galerii S w Toruniu mających na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla wypowiedzi osób studiujących, wykładowczyń i wykładowców oraz artystek i artystów realizujących prace, które dotyczą wszelkich form wykluczenia. Tematem na którym chcemy się skupić w sposób szczególny jest figura INNEGO, rozpoznawana w różnych kontekstach. Naszym celem jest rozbrojenie stereotypów oraz stworzenie platformy dialogu z udziałem nie tylko twórczyń i twórców, ale również naukowczyń i naukowców badających ten obszar. Od dłuższego czasu obserwujemy silne zainteresowanie tematyką wykluczenia, które przejawia się w niebezpiecznych postawach homofobicznych, rasistowskich, antysemickich. Osoby, które tworzą mają bardzo silną potrzebę krytycznego komentarza wobec takiej rzeczywistości i takich zachowań. Zależy nam na działaniach angażujących przede wszystkim osoby studiujące na Wydziale Sztuk Pięknych, ale również studentki i studentów z innych uczelni artystycznych m.in. z ASP w Gdańsku, ASP w Łodzi. Działania JA / INNEGO będą przede wszystkim programem edukacyjnym, skupionym na rozwijaniu świadomości, języka i kultury społecznej, troski o INNEGO w rozumieniu skomplikowanych zjawisk związanych z płciowością, narodowością, religią etc. Wystawy i pokazy będą uzupełniane wykładami osób zajmujących się naukowo tematem wykluczenia. Liczymy na szereg działań artystycznych, różnorodność form, dyskusje i pokazy.
Kuratorki: dra Dorota Chilińska (WSP UMK w Toruniu), dra Katarzyna Lewandowska (ASP w Gdańsku)
plakat: Jacek Staniszewski
W ramach cyklu Ja/Innego wykład dry Moniki Weychert pod tytułem: "Niewidzialna Zagłada. Romska sztuka współczesna jako bunt podporządkowanych Innych."
Monika Weychert – doktora, adiunktka i kierowniczka katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SAN Warszawa (z tą uczelnią związana od 2015 roku). Od 2016 roku współpracuje również z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. W Toruniu prowadziła m.in. niezależną lotną galerię i galerię dla…, była związana z warszawską Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw. Wieloletnia współpracownica TVP Kultura; autorka artykułów publikowanych w kilkunastu tytułach pism naukowych i krytycznych, a także katalogach wystaw, redaktorka książek, członkini AICA.
Monika Weychert opowiedziała o romskiej sztuce zagładowej, w kontekście historycznym i świata sztuki. Z wykładu możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie Romów przed wojną, w jej trakcie i w okresie powojennym, a także jak pokutujące wciąż antyromskie stereotypy wpływają na odbiór sztuki osób o romskich korzeniach.