Filip Ignatowicz, Krzysztof Ignatowicz, KIOSK
Data: 17/09–10/10/2021
Wydział: Malarstwo
Filip Ignatowicz, Krzysztof Ignatowicz, KIOSK
PRASA/SŁODYCZE/LODY/PAPIEROSY/SOUVENIRY
wernisaż: 17.09.2021, godz. 19:00
wystawa czynna: 17.09 – 10.10.2021
miejsce: Galeria w Ruchu, Stocznia Cesarska, ul. Popiełuszki
Wystawa KIOSK to projekt site-specific dedykowany dla przestrzeni Galerii w Ruchu, która niegdyś była autentycznym osiedlowym kioskiem.
W ramach podstawowego założenia asortyment i drobne dobra, takie jak słodycze i napoje, czy inne produkty konsumpcyjne, w obrębie tego wydarzenia stają się artystycznym substytutem, malarską atrapą czy nawet fake'owym obiektem.
Kontekst kiosku ulokowanego w Stoczni Cesarskiej rozszerza proponowaną ofertę batoników i lodów także o pamiątki i souveniry związane z kolebką Solidarności i samą Stocznią Gdańską.
Ale Kiosk to także przestrzeń poniekąd medialna – to tu dystrybuowane są gazety, informacje prasowe, magazyny, pisma. Sytuacja prasy drukowanej, a zwłaszcza tej lokalnej, wykupionej niedawno przez Państwo, jest bardzo ważnym wątkiem dla narracji i idei tego projektu wystawienniczego.
W przestrzeni KIOSKu mieszają się zatem różne informacyjne i konsumpcyjne porządki: stragan i atrapa, handel i informacja, malarstwo i fake. W takich założeniach znajduje się właśnie obszar wspólnych artystycznych zainteresowań Filipa i Krzysztofa Ignatowiczów, którzy realizują pierwszą wspólną wystawę.
Filip Ignatowicz – artysta wizualny, malarz, reżyser, dydaktyk.
Urodził się w 1990 r. w Gdańsku, gdzie ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Jego praca dyplomowa „Produkcja, komercjalizacja i hype – czyli o konsumowaniu sztuki”, którą obronił w 2014 roku w pracowniach profesorów: H. Cześnika, W. Czerwonki i R. Florczaka, została nagrodzona przez MKiDN podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce. Laureat prestiżowej Nagrody dla Młodych Twórców Kultury Prezydenta Miasta Gdańska (2020).
Ignatowicz jest także absolwentem reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jego krótkometrażowy debiut reżyserski „Nowy Bronx” – fabularny film o młodzieży z gdańskiej dzielnicy Nowy Port, stworzony pod opieką prof. Roberta Glińskiego – pokazywany był na ponad 40 międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie i zdobył 7 nagród filmowych.
Od 2017 roku Filip pracuje, jako wykładowca na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. W 2018 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu”.
W swoich ostatnich pracach najczęściej przygląda się kondycji człowieka funkcjonującego w rzeczywistości konsumpcyjnej. Jego twórczość – choć wynika z malarstwa – jest multidyscyplinarna. Realizuje prace wideo, obiekty, instalacje, performanse, a także akcje w przestrzeniach publicznych. Zajmuje się również filmem, fotografią, projektami artystyczno-badawczymi, wideo-scenografią oraz działaniami internetowymi. Jest autorem stale rozwijanych projektów FIGNACY&co oraz artUNBOXING. Prywatnie syn Krzysztofa Ignatowicza.
www.artunboxing.com
instagram.com/fignacy
Krzysztof Ignatowicz – projektant.
Dyplom PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku obronił w 1983 r. Specjalizuje się w projektowaniu graficznym, w news-design'ie, infografice i layout'ach, kreowaniu znaków i brandów, tworzeniu identyfikacji wizualnych i kampanii reklamowych. Gazety projektował od 1984 r. Autor około 120 layoutów gazet. Pracował jako dyrektor artystyczny w Grupie Polskapresse, Media Regionalne i Grupie WM.
Wielokrotny laureat ogólnopolskich i europejskich nagród za projekty graficzne okładek prasowych. Obecnie dyrektor artystyczny w Arena Gdańsk Operator. Od 1989 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Ojciec Filipa Ignatowicza.