Robert Sochacki "Wybudzanie Systemu"

Robert Sochacki

Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6

Przestrzeń: Zbrojownia Sztuki

Data: 14/02–24/03/2018

Wydział: Malarstwo

Robert Sochacki "Wybudzanie Systemu"

Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
Robert Sochacki Wybudzanie Systemu / System awakening
interaktywna instalacja świetlna

Termin:
14-22.02, godz. 12:00-15:00 (wejście przez Aulę)
23.02-24.03, godz. 12:00-18:00 (wejście przez Zbrojownię)

Miejsce: Klatka schodowa przy Auli


Rozprawa doktorska:
Wybudzanie Systemu
Sztuka jako złożona forma wystawiennicza.
Dzieło sztuki jako interaktywna przestrzeń twórcza.


promotor: dr hab. Robert Florczak, prof. ASP


Głównym założeniem projektu jest ustanowienie „przestrzeni spreparowanej” poprzez stworzenie takiego obiektu, który swoją ingerencją w określone miejsce publiczne będzie inspirował użytkowników danej przestrzeni.


Tworząc dzieło site-specific artysta nadaje znaczenie także miejscu, w którym umieszczona jest instalacja.
"Klatka schodowa, to miejsce przejściowe, miejsce przemieszczania się, miejsce tymczasowe i miejsce publiczne. Tam się nie przebywa, jesteśmy w drodze i na chwilę, a jednocześnie jest to łącznik spajający poszczególne pomieszczenia i piętra. Ta przestrzeń do nikogo nie należy, jest tymczasowa i jest niczyja. Instalacja, która w tym polu niczyim zamieszkała, nabiera również znaczenia metaforycznego. Należy tak jak i klatka schodowa – do każdego i do nikogo. Nie jest moja a jednak zatrzymuje mnie w biegu(...)"
*prof. Elżbieta Wernio Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, cytat z recenzji pracy doktorskiej.


Autor instalacji zaznacza, że Interesuje go proces zespolenia się z dziełem sztuki; zespolenia poprzez odczuwanie i intuicję, a nie przez intelektualne rozumienie.


W ten sposób widz i system na drodze interakcji (oddziaływania na siebie) stworzą za każdym razem nowe, osobiste dla każdego dzieło.
„Istotne dla realizacji Sochackiego /jest to/, że człowiek, a być może nawet byt nie-ludzki jest w stanie wybudzić system. Sochacki zestawia Arystotelesa z Kantem, przeciwstawiając jednakże kantowską subiektywną estetykę dzieła sztuki na rzecz Gadamerowskiej istoty zespolenia się z dziełem czyli przestrzenią, co przekłada się na istotę sprawstwa. Sochacki, wspólne działanie z widzem, jedność, traktuje nadrzędnie."
*dr hab. Michał Minor, prof. ASP Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
cytat z recenzji pracy doktorskiej.


„tkwimy w tym razem / we are in this together” Rosi Braido7

Artykuł o wystawie: https://kultura.trojmiasto.pl/Robert-Sochacki-Wybudzanie-Systemu-System-awakening-wystawa-imp454924.html