We need more space

We need more space
Wydział: Architektura i Wzornictwo
We need more space
We need more space
Wystawa na Gdynia Design Days
Termin: 06-15.07.2019r.
Kuratorka | Curator
Marta Flisykowska
Autorka komunikacji wizualnej | Author of visual communication
Agata Janiszewska
Ideą wystawy było pokazanie tego, co się dzieje w kosmosie z udziałem Polaków. Jednak tym razem celem było pokazanie również drugiego dna projektów bądź ujawnienie szerszego kontekstu sytuacji.
Mamy udokumentowane osiągnięcia, takie jak zaprojektowanie łazików, napisanie odpowiedniego software’u lub przygotowanie elektroniki na potrzeby kosmiczne. Potrafimy też konstruować rakiety suborbitalne, dostarczamy narzędzia do sond i satelitów.
Nasi naukowcy badają wpływ radiacji na ludzkie ciało, projektują narzędzia dla astronautów, a także badają geologiczną strukturę Marsa. To jednak nadal nie wszystko, kosmos to bowiem otaczająca nas energia, a ta jest przede wszystkim związana z ludźmi. Kosmos to rzesza entuzjastów i pasjonatów, którzy mają odwagę i chcą robić coś więcej – eksplorować to, co dotychczas nieodkryte.
Wystawa „We need more space” była częścią festiwalu Gdynia Design Days 2019. Hasłem wywoławczym festiwalu była polaryzacja. Wystawa pokazała wycinek tego, co się dzieje w kosmosie z udziałem Polaków. Jej ideą było nie tylko pokazanie obiektów i narzędzi, ale przede wszystkim zaprezentowanie ludzi oraz ich zmaterializowanej motywacji, pasji i wiedzy. Hasło „We need more space” nie jest jednoznaczne i w tej warstwie ma się również odnosić do motywu przewodniego wystawy. Oprócz poznania osób i projektów związanych z kosmosem można się było dowiedzieć czegoś, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste; raz były to ciekawostki technologiczne, innym razem – drugie dno problemów i wyzwań, z jakimi mierzyły się osoby, które stoją za realizacją.
W tym wypadku czynnik ludzki staje się mieczem obosiecznym. Różne procedury, w tym także problemy z finansowaniem badań, również mają wpływ na dzieło podboju kosmosu. Jak pokazuje historia, te powiązania i problemy potrafią spolaryzować się w ogromną siłę – zarówno napędową, jak i destrukcyjną.
Na wystawie prezentowano nie tylko makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich, rakiet i czujników, ale także projekty artystyczne czy zakres badań naukowych. Nazwa wystawy „We need more space” symbolicznie odnosiła się też do wewnętrznej potrzeby zaspokajania głodu ciekawości świata. Hasło to występuje często wśród kosmicznych entuzjastów, również jako slogan i naszywka na ubrania. Pod tą nazwą działa także polski serwis poświęcony tematyce eksploracji kosmosu, którego działalność została zaprezentowana na wystawie.
Projekt wystawienniczy miał się też odnosić do hasła „polaryzacja”. Uczestnicy przechodzili przez symboliczną bazę, w której na wejściu otrzymywali dwie pary okularów. Na wystawie znajdowały się informacje, które można było odczytać tylko w niebieskich okularach, oraz ukryte informacje widoczne tylko w czerwonych. Dzięki temu odbiorca zapoznawał się z treścią wystawy na dwa sposoby. Informacji nie dało się odczytać bez okularów, jedynie po założeniu niebieskich bądź czerwonych uwidaczniały się odpowiednie treści. „Niebieskie” były bardziej oficjalne i informacyjne, „czerwone” dotyczyły doświadczeń prywatnych lub tych mniej oficjalnych. Wszystkie przedmioty na wystawie były prawdziwe, część z nich nawet premierowo pokazywana w Polsce.
Ekspozycję podzielono na punkt informacyjny – bazę oraz na część eksploracyjną z dobranym światłem ustawionym w taki sposób, aby oddawać charakter eksploracji. W tle ekspozycji słychać było ambientowe dźwięki, obecny był też żywy podgląd z kamery z międzynarodowej stacji kosmicznej.
Redakcja | Editor
Marta Flisykowska
Skład | Layout
Agata Janiszewska
Korekta językowa | Linguistic correction
Grażyna Kompowska
Wydawca | Publisher
Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Gdańsk 2019