Skala
Skala
Wydział: Rzeźba i Intermedia
Skala
ALICJA BUŁAWKA-FANKIDEJSKA
MAREK ELSNER
KATARZYNA JÓŹWIAK-MOSKAL
ROBERT KAJA
TERESA KLAMAN
LUDMIŁA OSTROGÓRSKA
PRZEMYSŁAW TRZEŚNIAK
STUDIUM – SKALA – PERCEPCJA
W praktyce rzeźbiarskiej istotnym elementem procesu powstawania dzieła jest jego ewolucja od szkicu (rysunku, modelu), jako intuicyjnego zapisu najczęściej o skali odpowiadającej wielkości dłoni, poprzez dodawanie szczegółów i powiększanie do rozmiarów studium, by niekiedy, najczęściej w przypadku realizacji pomnikowych lub działań w przestrzeni publicznej nadać formie właściwy wymiar (sugestywność) odpowiadający przestrzeni miasta, hali, czy otwartego pejzażu. Proces ten jest jednym z podstawowych doświadczeń mających kluczowy wpływ na ostateczny odbiór dzieła, funkcjonującego w określonej przestrzeni – mierzącego się z nią poprzez skalę. Nadaje ekspresji rzeźbiarskiej odpowiedni wyraz, rangę dzieła zdolnego oddziaływać w otoczeniu i tworzy razem z nim przestrzeń przekazu. Aby przewidzieć finalny efekt oddziaływania obiektu rzeźbiarskiego w realnej przestrzeni niezbędna jest praca na modelach w małej skali, badanie proporcji, wzajemnych relacji, współzależnych oddziaływań – otoczenia na rzeźbę i rzeźby na otoczenie.
Niekiedy mamy do czynienia z procesem odwrotnym jeden duży obiekt, monument i wiele małych kopii (pamiątki). Zabieranie symbolu, emblematu z przestrzeni publicznej do prywatnej. Mamy tu także aspekt działania sensorycznego – poprzez dotykanie, trzymanie w ręku, odbieranie faktury, jakości materiału – symbol zostaje zwielokrotniony i uprzedmiotowiony, dosłownie udomowiony.
Te i inne aspekty związane z praktyką rzeźbiarską, z nieustannym badaniem proporcji, odniesień do otoczenia, jak i wzajemnych relacji wewnątrz kompozycji rzeźbiarskiej stały się przedmiotem analizy na różnych poziomach, refleksji nad procesem powstawania dzieła i jego późniejszym odbiorem.
Jedną z odsłon tych analiz i próbą szukania przykładów i odniesień w perspektywie własnej twórczości jest wystawa Skala, pracowników Katedry Specjalizacji Wydziału Rzeźby i Intermediów w Galerii Pionova.
dr hab. Robert Kaja prof. ASP
Koordynator projektu SKALA
Koordynator projektu „Skala”
dr hab. Robert Kaja prof.ASP
Projekt wystawy w Galerii Pionova
dr hab. Katarzyna Jóźwiak-Moskal prof. ASP
Redakcja katalogu
prof. Ludmiła Ostrogórska
Alicja Buławka-Fankidejska
Marek Elsner
Projekt graficzny
Michał Ostrogórski
Fotografie
Autorzy prac: Krystyna Andrzejewska-Marek, Michał Ostrogórski, Jacek Zdybel
2017