Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Pojekt graficzny Mikołaj Sałek / Realizacja Marzena Świniarska

Kartka z kalendarza

Dzisiaj mija dokładnie 180 lat od daty uznawanej za rok wynalezienia fotografii.

Był rok 1839, gdy we Francji nastąpił przełom w świecie fotografii. Dokładnie 19 sierpnia 1839 roku, opatentowany przez Josepha Nicéphore Niépce’a i Louisa Daguerre’a wynalazek dagerotypii został doceniony przez francuski rząd, który wykupił prawa do tej techniki, ogłaszając ją jednocześnie dobrem publicznym.

Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii.

 

 

 

Każdy potrafi zrobić zdjęcie, ale nie każdy jest fotografem, też nie wszyscy fotografowie są artystami. To, co dziś obserwujemy, to przede wszystkim znakomita komunikacja wizualna. Fenomen! Ale w kwestii artystycznej nie wiele się zmieniło. Liczy się ten, kto ma pasję, kto ma coś do powiedzenia. Za tym idzie rozwój intelektualny, rozwój wyobraźni i potrzeba świadomości tego, co dzieje się w materii zwanej sztuką, ważne by nie powielać pomysłów. Jeśli posługujemy się obrazem, musimy wiedzieć, co zdarzyło się w tej dziedzinie do tej pory, bo historia fotografii nie zaczyna się od chwili, gdy to my wzięliśmy aparat do ręki. Sięganie do źródeł to też szukanie mistrzów, a co za tym idzie inspiracji. […]

 

„Nie aparat fotografuje, a głowa.”

 

(Witold Węgrzyn, Fotografia nas ocala i wspiera, „Dziennik Bałtycki” 21-22.04.2018, nr 93, s. 8.)

 

Witold Węgrzyn – artysta fotografik,

wieloletni wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

 

Film, który towarzyszył wystawie archiwalnych fotografii autorstwa Witolda Węgrzyna pt. „Kadry zapisane w pamięci. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w obiektywie Witolda Węgrzyna” (Zbrojownia Sztuki, 09.04-04.05.2018).

 


Oprac. merytoryczne Monika Scharmach

Koordynacja projektu Anna Polańska